facebook twitter Istagram
Davutoğlu: Türkiye’de bir hafta Selam Haftası ilan edilsin
Davutoğlu: Türkiye’de bir hafta Selam Haftası ilan edilsin
Malatya'da STK'lara seslenen Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bütün Türkiye’de bir hafta Selam Haftası ilan edilsin. Bu fitnebazlara karşı en etkili olacak şey budur" dedi.
11 Ekim 2014 , Cumartesi
Toplantıda konuşan Başbakan Davutoğlu, son dönemde yaşanan sorunların peşine gidileceğini belirterek, “Türkiye’nin her bir köşesinde yaşayan vatandaşlarımıza, kardeşlerime bir kez daha seslenmek istiyorum. Yarın, bu oyunları bozmak için herkes gördüğü komşusuna, karşılaştığı dostuna, arkadaşına, tanımıyorsa bile sokaktakine selam versin ve kucaklaşsın. Oyunu bozacak olan budur. Nerelisin diye sormasın. Etnik kimliği, mezhebi ne diye sormasın. Alevi, Sünni, Kürt, Türk karşılaştıkça ‘bu ülke bizim, Allahın Selami üzerine olsun’ desin ve kucaklaşsın, bağrına bassın. Oyunu bozacak olan budur. Burada bir kampanya, bir Selam Haftası ilan edelim. Selam hem barış demektir, hem karşılıklı selamlaşmaktır. Bütün Türkiye’de bir hafta Selam Haftası ilan edilsin.
 
SELAM İNSANLIK TARİHİNİN EN GÜZEL ŞİFRESİDİR
 
Bu fitnebazlara karşı en etkili olacak şey budur. Büyükşehirlerimiz de olanlar, özellikle İstanbul’da olanlar, mutlaka bir apartmanda bir Diyarbakırlı ile bir Edirneli, bir Iğdırlı ile bir İzmirli ile mutlaka aynı apartmandadır. Kapılarını açtıklarında, karşı kapıyı çalsınlar veya karşılaştıklarında ‘Selamün Aleyküm’ desinler. ‘Benden sana zarar gelmez, senden bana zarar gelmez.’ İslam budur, İslam selam dinidir. Biz gördüğümüzde selam verirken, aslında selamla birlikte karşı tarafa şunu da söyleriz, ‘Benden sana zarar gelmez, senin canın, malın benimkinden azizdir, benim canım malımda senin emniyetin altındadır.’ Bazı bizim toplumsal kültürü bilmeyen, yabancılaşmış bazı aydınlar, ‘Es Selamün Aleyküm’ demeyi biraz şey görürler, böyle basit, halkın verdiği selam diye görürler, yukarıdan bakarlar. Başka şeyler söylerler. Hayır, selam insanlık tarihinin en büyük, en güzel şifresidir. En insancıl şifresidir” dedi.

Yazarlar

Çok Okunanlar Haberler

    Bugün çok okunan haber yok.
    Bu hafta çok okunan haber yok.
    Bu ay çok okunan haber yok.
Copyright © 2012 - 2024 Ülke Haber - Haberiniz olsun | Tüm hakları saklıdır Site içeriğindeki hiç bir materyal izinsiz yayınlanamaz.
Tasarım ve Yazılım: Web Tasarım
ayder yaylası